PRO TRENÉRY: Motivace smyslem

Chceš-li rozhýbat svůj život, pohni nejdřív sebou!

Včera jsem byl na obědě s mým kolegou trenérem, bývalým dlouholetým spoluhráčem z tenisu. Při jídle jsme načali téma trenérů – tenistů a jejich každoroční jarní přípravy na klubové soutěže v Německu, tvořící velkou část jejich příjmů. S povzdechem začal znuděně hovořit o tom, jak se musí začít hýbat a celkově fyzicky připravit na nastávající soutěžní tempo. Poznamenal, že kdyby ty peníze nepotřeboval, už by se na to dávno vykašlal. Při té příležitosti jsme se domluvili, že si zítra půjdeme zatrénovat.

Den uběhl a my se dle domluvy rozcvičovali na tenisovém kurtu. Kolega, včera nemasný neslaný, byl nějak veselý a svěží. Oproti včerejšku se choval diametrálně jinak. Sám inicioval naše rozběhání a udával tempo rozcvičky.

Co se s tebou stalo, ptám se? Jsi nějak namotivovaný?

Rozvážně polkl a začal:

Víš, včera jsem si něco uvědomil. Poslední dobou mě hodně lidí kolem upozorňovalo, že jsem negativní a pesimistický. Protože jsem si toho i já sám všímal, donutilo mě to přemýšlet, proč se tak cítím. A jak jsem tak přemýšlel a dlouho nemohl přijít na to proč, z ničeho nic mě napadla jiná věc: není ani tak důležité, proč tomu tak je, ale jak z toho ven. A tak jsem začal přemýšlet tímto způsobem. A najednou mi svitlo řešení: uvědomil jsem si, že vždy v minulosti, když jsem se cítil pozitivně a naplněně, bylo v mém životě hodně fyzického pohybu. Hrál jsem tenis, fotbal, squash, chodil po horách, prostě jsem se hýbal. A tak mě napadlo, že raději, než se snažit koncentrovat na pozitivní věci, což je pro mě momentálně sakra těžké, mohu tento princip otočit. Začnu se hýbat a třeba tím i vyladím mé vnitřní nastavení do pozitivna. V tu ránu jako by mě osvítilo a já se cítil úplně jinak.“

Musel jsem se usmát. Aniž by si toho byl nejspíš vědom, kamarád právě objevil jeden z mocných principů sebefacilitace, k němuž vedou terapeuti a kouči své klienty. Spočívá v tom, že když je vám úzko a věci nejdou tak, jak byste si přáli, zavřete oči, nalaďte se na sebe a spojte se s pocitem z vaší minulosti, kdy bylo vše fajn. Co to bylo za situaci? Co to byla za životní etapa? Co jste tehdy dělali a dnes už neděláte? Třeba objevíte právě tu zapomenutou činnost, která bude klíčem k řešení vašehtématu.

 V jeho případě tato činnost byla samotný fyzický pohyb. Ale co je to vlastně pohyb? To slovo samo o sobě v sobě ukrývá jasné poselství.

Pohyb je energie. Pohyb je síla.

Pohyb je něco, co udává tempo našeho života, ať už je to pohyb fyzický, emoční nebo myšlenkový – nad něčím přemýšlíme a snažíme se něco vyřešit. Kde je pohyb, tam je život. A kde je život, tam je logicky i chuť dívat se na věci pozitivně.

 

 

 

Po hodině tréninku, kdy kolega naproti mně běhal po kurtu s maximální chutí a nasazením, jsem to nevydržel a na chvíli odbočil z role kamaráda do role kouče s cílem dostat tento vhled na vědomou rovinu: „Víš, co se tady děje?“ ptám se. „Víš, proč máš teď energie na rozdávání a běháš o sto šest? kouká na mě a pokrčí rameny. „Protože jsi našel hlubší smysl dnešního tréninku, než je samotná příprava na zápasy. Tím je pohyb sám o sobě, jenž pro tebe znamená cestu k naplněnému životu. Cítím z tebe, že skutečně teď víš, proč na kurtu jsi!“  

radim

Tady narážím na zásadní problém v oblasti motivace. Existuje mnoho z nás, kteří v přeneseném slova smyslu “nevíme, proč na kurtu jsme”. Děláme něco, aniž bychom skutečně věděli, proč to děláme. Stejně tak trenéři a učitelé neustále vymýšlí nová cvičení, nekonečně pumpují do svých svěřenců svou energii principem cukru a biče v podobě hecování a chvály, místo aby zažehli jejich vnitřní světlo – prohloubením pochopení do širšího kontextu – jaký význam daná činnost pro ně může mít, co jim může přinést nejen do sportu, ale především i do života.

Hlavní otázkou ovšem stále zůstává, jak na to?

V příštím příspěvku uvedu příklad z mé praxe, kde popíši průběh takového procesu, který může byt inspirací pro mnoho trenérů, jenž jsou s daným tématem denně konfrontováni ve své praxi.

Radim Valigura

 

 

sport veřejnost výchova Publikace / Blog Radima Valigury

Comments are closed.