MENTÁLNÍ ODOLNOST V SOUVISLOSTECH I. – Účinnost

Před dvěmi lety jsem vedl předzápasový mentální trénink s fotbalisty FC Zbrojovky Brno, jehož cílem bylo naladit hráče na výkon. Tréninkové jednotky se mimo hráčů účastnil i pan PhDr. Jan Cacek Ph.D., vedoucí oddělení atletiky na Fsps MUNI, který tým FCZ Brno už po dobu více jak 9 let kondičně připravuje. Po tréninku jsem na něj směřoval otázku, zda by chtěl ze svého úhlu pohledu dát zpětnou vazbu. Odpověděl mi následovně: “Spoustu toho, co jsi tady demonstroval, by se dalo z vědeckého pohledu napadnout a oponovat. Nicméně já to neudělám, protože bych musel zaběhnout do detailu a tím bych odvedl pozornost od cíle dnešního tréninku –  tím bylo pochopit podstatu, jak mohu v daný moment maximalizovat svůj výkon. V tomto kontextu mi celá dnešní tréninková jednotka dávala jasný smysl a vidím ji jako velmi užitečnou.”

Odpověď doktora Cacka si dovolím použít jako odrazový bod pro objasnění důležitého pojmu, jenž hraje hlavní roli v tématu mentální odolnosti – tím pojmem je slovo „účinnost“.

radim

 „Mnohdy opakem „dobře“ není „špatně“, ale „dobře myšleno“

… tuto větu mi před lety řekl můj švýcarský kolega Sven, spoluzakladatel metodiky Mental Supremacy®. Všichni jistě známe pocit, kdy jsme si naprosto jisti, že o tématu víme maximum a můžeme našemu tápajícímu blízkému kolegovi, partnerovi nebo příteli dobře poradit. Ale ať máme sebelepší argumenty, naše dobře míněné rady nejsou druhou stranou přijímány, ba naopak. Dříve či později se situace obrací proti nám. My jsme ti špatní, ačkoliv jsme to mysleli dobře a upřímně, musíme čelit obvinění za způsobení nechtěné situace. „Že já raději nemlčel,“ říkáme si následně. Obzvláště to platí v osobních vztazích.

Právě tento nechtěný dopad naší snahy je opakem slova účinnost. Sledujeme naší akcí něco, ovšem dostaneme něco jiného. Stejně jako fotbalista s výbornou kopací technikou týmu nepomůže, pokud mu spoluhráči nenahrají míč, i to, že máme kvalitní informace ještě neznamená, že je dokážeme účinně použít, když nám to prostě není umožněno. V každé oblasti života, ale ve sportu obzvláště, platí jeden zásadní zákon:

 

 

Neexistuje dobře nebo špatně, ale pouze účinně nebo neúčinně.

Tento fakt krásně shrnuje v jedné větě postava Toma Cruise ve známém filmu Top Gun: „Žádné body za druhá místa.“ Prostě můžeme věci provádět sebevíc kvalitně, ale pokud se netrefíme do vhodného momentu a naše akce nepadne na úrodnou půdu, účinní nebudeme.

  • Stejně jako horlivý manažer, který se sebevíc snažil, obětoval svůj osobní čas, aby stihl termín dokončení projektu pro svého šéfa a když mu to jde vítězoslavně oznámit, trefí se zrovna do okamžiku, kdy jeho nadřízený dostal od vedení informaci, že celý projekt bude z ekonomických důvodů ukončen. Přijít o den dříve, odnese si dobrý pocit. Začít s tím o pár dní později, mohl by ušetřit čas. Takto se prostě celá jeho vydaná energie minula účinkem.
  • Stejně tak manžel, který s dobrou náladou jede za svojí ženou, po cestě se zdrží, koupí víno a puget růží s vidinou pěkného večera a když přijde domů a stačí ji svůj záměr oznámit, žena ho dvěma dobře mířenými výčitkami na jeho zdržení jeho představ o pěkném večeru rychle zbaví.
  • A stejně tak sportovec, který celou sezónu poctivě trénoval, se z nějakého neobjektivního důvodu nehodí do sestavy nově najatému trenérovi a protože už je po přestupech, tak svoji vydřenou formu prosedí na lavičce.

Tyto “křivdy osudu” jistě každý známe ze svého života. A pokud náhodou ne, tak alespoň máme kolem sebe známé, kterým se tohle děje. Jak na tohle obvykle reagujeme? Mávneme nad tím rukou a hurá do další akce? Jistěže ne. Po takovém zážitku následuje několik minut, hodin, dnů či týdnů, než se opět naplno od tohoto nezdaru oprostíme a máme opět motivaci na další akci. Manažer si řekne: “Proč bych se zase do něčeho pouštěl, když to bude na nic.” Manžel buď zasedne k počítači nebo rozpoutá hádku slovy typu “Já blbec jedu koupit růže a ty mě takto sestřelíš.” a sportovec uvažuje, jestli to má všechno vůbec cenu. Shrnuto se většinou cítíme být obětmi okolností s pozdějšími otázkami typu: „Proč se mi tohle děje? Proč zrovna já?“ tyto situace a naše emočně vypjaté stavy svádíme na nepřítomnost štěstí nebo na nešťastné náhody. Ale jsou to opravdu náhody? Existují nějaká pravidla, kterých bychom se mohli držet, abychom v tom, co děláme, byli účinní a těmto nepříjemnostem předcházeli? Já říkám, že do jisté míry ano. Jen pochopení pravidel účinnosti neleží ani tak v hloubce exaktních věd jako v šířce našeho intelektuálního záběru a pochopení pojmu mentální odolnost.


Pro účely webu 1MSS.cz jsem se rozhodl publikovat sérii na sebe navazujících praktických článků, jejichž cílem je vysvětlit téma mentální odolnosti nejen ve sportovní oblasti a  současně se i podělit o návody, jak tuto schopnost systematicky zvyšovat v každodenním životě.

podnikání veřejnost Publikace / Blog Radima Valigury

Comments are closed.